Kultura

Kalendarz TOYA „Kochamy Łódź”

Kalendarz TOYA „Kochamy Łódź”

Premiera IV edycji kalendarza TOYA „Kochamy Łódź” za nami. W hotelu DoubleTree by Hilton Łódź spotkali się przedstawiciele Grupy TOYA, artyści, którzy kalendarz współtworzyli oraz zaproszeni goście.

Tegoroczną edycję kalendarza TOYA „Kochamy Łódź” wypełniły reprodukcje obrazów namalowanych na zamówienie i z inspiracji Grupy TOYA. Obrazy o tematyce związanej z Łodzią wykonane zostały przez dwunastu utalentowanych łódzkich artystów malarzy. Niemal wszyscy z nich są absolwentami łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, jeden z artystów jest absolwentem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.


Daniel Cybula

Listopadowy dzień

olej, płótno, 75×100 cm

Daniel Cybula (ur.1978, Skierniewice) w latach 1998-2003 studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2004 roku uzyskał dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Mariana Kępińskiego oraz w Pracowni Wklęsłodruku prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. W 2007 i 2016 roku otrzymał wyróżnienia na Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art” w Łodzi.

Jest Członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a od 2009 roku pracuje na stanowisku asystenta w Pracowni Malarstwa w łódzkiej Akademii. Przez kilka lat był związany ze środowiskiem animacji i studiem „Se-ma-for”, gdzie stworzył prace malarskie do „Świtezi” Kamila Polaka oraz „Piotrusia i wilka” Sousie Templeton. Swoją twórczość malarską prezentował na kilku wystawach indywidualnych w kraju, a także licznych prezentacjach zbiorowych w Polsce oraz za granicą: w Niemczech (Rostock – 2005, Wuppertal – 2006, Stuttgart, Berlin – 2011), na Ukrainie (Lwów, Kijów – 2010/11). Trzykrotnie uczestniczył w warsztatach twórczych w Hiszpanii. Choć czerpie głównie z tradycji malarstwa realistycznego, poszukiwanie nowych znaczeń nadaje jego pracom metaforyczny charakter. Jest to rodzaj dialogu i refleksji nad sensem życia i celem człowieka. Łączy także zamiłowanie do dzieł dawnych mistrzów z wykorzystywaniem współczesnych technik w procesie kreacji obrazu.

Monika Dałek

Gdy pierwszy raz przybyłem do miasta, ludzie witali mnie w deszczu

akryl, płótno, 80×100 cm

Monika Dałek (ur. 1981, Zgierz) ukończyła w 2008 roku Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Edukacji Wizualnej. W tym samym roku obroniła dyplom w Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. Włodzimierza Stelmaszczyka, a aneks do dyplomu (książkę artystyczną) wykonała w Pracowni Projektowania graficznego adi. Włodzimierza Morawskiego. Twórczość prezentowała na wystawach indywidualnych: „12+1”, Pedagogiczna Biblioteka w Zgierzu (2012); „Notatki”, Galeria Widok w Łodzi (2011) oraz zbiorowych: ,,Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2015); „Akcja Re:akcja”, MS2, Łódź (2011); Wystawa Rysunków, Galeria Wydziału Edukacji Wizualnej ASP w Łodzi (2009); Wystawa Rysunków, Galeria „Pod Napięciem”, Łódź (2008).

Agnieszka Figurska

Ciągle pada
akryl, płótno, 80×100 cm

Agnieszka Figurska (ur.1971, Tomaszów Mazowiecki) studia wyższe ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru. W 1999 roku otrzymała dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Wiesława Garbolińskiego oraz w Pracowni Projektowania Ubioru prof. Andrzeja Nawrota. Ukończyła również Policealne Studium Zawodowe Techniki Teatralno-Filmowej w Łodzi, gdzie w 1992 roku otrzymała dyplom w specjalności modelatorstwo. Zajmuje się malarstwem, grafiką komputerową, pracą projektową i ilustratorską. Od blisko 10 lat wystawia swoje prace na aukcjach w całej Polsce. Brała udział w ,,Drugim Niezależnym Salonie Łódzkich Młodych Twórców” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa i Galerii Urzędu Miasta Łodzi (2015) oraz ,,Czwartym Niezależnym Salonie Łódzkich Młodych Twórcóww Muzeum Miasta Łodzi (2017). Jej dzieła można również oglądać w internetowych galeriach, w tym Saatchi Gallery.

Izabela Gałązka

Przedwiośnie przy Abramce

akryl, płótno, 60×80 cm

Izabela Gałązka (ur.1984 Janów) ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Dyplom z Projektowania Ubioru, a także aneks z Ubioru Dzianego oraz Malarstwa obroniła w czerwcu 2009 roku. W czasie studiów była nagradzana stypendium naukowym nieprzerwanie w latach 2005-2009. Wcześniej uczęszczała do Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie, gdzie zdobyła wiedzę na temat projektowania graficznego na specjalizacji Form Użytkowych w zakresie specjalności Grafika Użytkowa. W latach 2009-2017 pracowała w znanej firmie odzieżowej, w której rozwinęła swą ścieżkę kariery od asystenta, przez projektanta, aż po głównego projektanta linii. W 2014 roku brała udział w wystawach zbiorowych: „ELart” w Muzeum Miasta Łodzi oraz „Pierwszym Niezależnym Salonie Łódzkich Młodych Twórców”. W 2014 i 2018 roku brała udział w plenerze „Barwy Wschowy” zwieńczonego wystawą prac plenerowych. Od 2018 roku zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i rzeźbą, współpracując z galeriami sztuki oraz prywatnymi zleceniodawcami.

Marcin Jaszczak

Wiosenny pojedynek

olej, płótno, 60×80 cm

Marcin Jaszczak (ur.1975, Poddębice) ukończył łódzką Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego na Wydziale Edukacji Wizualnej. Dyplom obronił w 2013 roku. W 2002 roku ukończył także Studium Techniki Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Od 2010 roku uczestniczy w programie promowania twórczości łódzkich artystów, prowadzonym przez dom aukcyjny Rynek Sztuki.

W swoim dorobku artystycznym ma dwie wystawy indywidualne: „Malarstwo” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tomaszowie Mazowieckim (2007) oraz „Malarstwo i rzeźba” w Poddębickim Domu Kultury i Sportu (2006). Brał udział również w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in.: „Czwarty Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Muzeum Miasta Łodzi, Galeria ASP, Łódź (2017); „Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców, Galeria ASP, Galeria Bałucka, Łódź (2016); „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2016), „Filmowe Inspiracje”, Muzeum Kinematografii w Łodzi (2014); „ELart”, Muzeum Miasta Łodzi (2014); „Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Wytwórnia, Łódź (2014); „Elanie – ze zbiorów Rodziny Majdas”, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2014); „Najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych”, Gdańsk (2013); „Pejzaż Malowany Ziemi Łódzkiej”, Miejski Ośrodek Kultury, Konstantynów Łódzki (2013 i 2009); „Gorące kasztany”, Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56, Łódź (2012); „Wystawa rzeźby studentów ASP”, Cafe Wolność, Łódź (2009); „Wystawa prac studentów Pracowni Rzeźby prof. Marka Wagnera i adiunkta Bogdana Wajberga”, BWA w Skierniewicach (2009); ,,LUBOCHNIA 2008” Ogólnopolski Plener Malarski, Gminna Biblioteka Publiczna, Lubochnia (2008); ,,LUBOCHNIA 2007”, Miejska Biblioteka Publiczna, Tomaszów Mazowiecki (2007).

Roksana Karczewska

High hopes
akryl, płótno / płyta, 65×80 cm

Roksana Karczewska (ur.1988, Zawiercie) jest absolwentką Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2012 roku zrealizowała dyplom w Pracowni Malarstwa pod kierunkiem
prof. Włodzimierza Stelmaszczyka. Swoją twórczość prezentowała na wystawach zbiorowych: „Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców, Galeria ASP, Galeria Bałucka, Łódź (2016); „Filmowe Inspiracje”, Muzeum Kinematografii w Łodzi (2014); „Rysunek x rysunek x rysunek”, Galeria Pracownia Wolnego Wyboru, Zielona Góra (2012).

Jonasz Koperkiewicz

Silent prayer
akryl, płótno, 60×80 cm

Jonasz Koperkiewicz (ur.1988, Łódź) absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Dyplom z wyróżnieniem zrealizował w Pracowni Sitodruku prowadzonej przez prof. Agatę Stępień.
W 2014 roku został laureatem dwóch nagród specjalnych w XXXI Konkursie im. Władysława Strzemińskiego ,,Sztuki Piękne’’ (nagrody Galerii Opus i Centrum Kulturalnego „Ryba”). Swoją twórczość graficzną, malarską i ilustratorską prezentował na czterech wystawach indywidualnych:
w Centrum Kulturalnym Ryba w Łodzi (2014), Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi (2014), norweskiej Kit Karson Gallery w Hammerfest i w łódzkiej Galerii Rynek Sztuki oraz licznych zbiorowych krajowych m.in.: „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2015); „Prime Time 2014 – Wystawa najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź (2015); „Booster Board, Galeria Biblio-Art, Łódź (2014); „Jasiński&Friends III”, Galeria Teatru Narodowego w Warszawie (2014); „XII Otwarta Wystawa Łódź – Wiedeń”, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź (2013); „Łódź w Gdańsku”, Gmach Wielkiej Zbrojowni, Gdańsk (2013); „Zaczyna się od pomysłu”, Muzeum Animacji Se-ma-for, Łódź (2013); „Ptaki, dziobaki i inne skrzydlate cudaki”, Galeria 562, Poleski Ośrodek Sztuki, Łódź (2013) i zagranicznych: w Galerie Koridor, Fakulta Umeni, Ostravska Univerzita v Ostrave, Podlahowa 3, Ostrava – Marianskie Hory (2013), podczas Nocy Stuttgarckiej w Ratuszu Miejskim Miasta Stuttgart (2013), Galerii Miejskiej Urzędu Miasta Odessy (2013). Prace Koperkiewicza oscylującą wokół szeroko pojętej ilustracji. Realizuje je w różnych technikach, takich jak malarstwo, rysunek czy grafika. Głównym tematem jego twórczości są zwierzęta, które na rysunkach noszą znamiona ludzkich emocji. W jego pracach istotną rolę odgrywa kolor, stopień żywości barw, temperatura, nasycenie, przeźroczystości.

Tomasz Kozłowski

OFF Piotrkowska
olej, płótno, 60×80 cm

Tomasz Kozłowski (ur.1982, Piotrków Trybunalski) w latach 2002-2007 studiował na Wydziale Tkaniny i Ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Uczęszczał do Pracowni Malarstwa i Rysunku prof. A. Sadowskiego oraz prof. T. Śliwińskiego.
W 2008 roku z wyróżnieniem obronił pracę dyplomową w Pracowni Tkaniny Dekoracyjnej prof. K. Górskiej i Fotografiiprof. G. Przyborka. Jest finalistą warszawskiego konkursu o Grand Prix Fundacji im. Franciszki Eibisch w 2012 roku.

W swoim dorobku artystycznym ma pięć wystaw indywidualnych: „Zwykłe Niezwykłe”, Galeria ELart, Łódź (2016); „Filmowe reminiscencje”, Muzeum Kinematografii, Łódź (2013); „Malarstwo”, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa (2013); „Ruchome obrazy”, Galeria Młodych Talentów, Rynek Sztuki, Łódź (2008); „Przypadki twórcze Tomasza Kozłowskiego”, Galeria Młodych Talentów, Rynek Sztuki, Łódź (2007).

Uczestniczył również w kilkunastu wystawach zbiorowych m.in.: „Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców, Galeria ASP, Galeria Bałucka, Łódź (2016), „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2015); „ELart”, Muzeum Miasta Łodzi (2014); „Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Wytwórnia, Łódź (2014); „Elanie – ze zbiorów Rodziny Majdas”, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2014); „Triennale z Martwą Naturą”, Galeria Sztuki w Legnicy (2013); „Koniec Świata”, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź (2012); „Triennale z Martwą Naturą”, BWA, Sieradz (2012); „Gorące kasztany”, Stowarzyszenie Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56, Łódź (2012); „Malarstwo”, Galeria Młodych Talentów, Rynek Sztuki, Łódź (2010); „Letnia Wystawa Młodych Łódzkich Artystów, Galeria Młodych Talentów, Rynek Sztuki, Łódź (2009); „Najlepsze dyplomy ASP – Rocznik 2008”, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2009); „Festiwal Młodej Sztuki w Bełchatowie”, Muzeum Regionalne w Bełachatowie (2007); „Otwarta Wystawa”, Muzeum Książki Artystycznej, Łódź (2007); „Triennale Tkaniny w Łodzi – Transtkanina”, Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź (2007); „Heimtextil, Frankfurt nad Menem (2007); „1. i 2. Festiwal Plakatu Reklamowego”, Galeria Barbakan, Kraków (2006 i 2007).

Malarstwo Tomasza Kozłowskiego stanowi próbę uchwycenia wyjątkowości otaczającego nas świata. Migawkowe kompozycje wybierane są nieprzypadkowo, bo dostrzeżone przez wnikliwe oko artysty. Obrazy przepełnione wibracją kolorów, budowane sprawnie za sprawą gry światła i cienia cechuje wysoki profesjonalizm. Wszystkie powstałe prace charakteryzuje swego rodzaju intymność. Kozłowski doskonale potrafi wyczuć sens uchwyconej chwili, raz potęgując jej napięcie, innym razem nadając jej złagodzoną formę. Bohaterkami jego płócien najczęściej zostają kobiety – czasem silne, kiedy indziej efemeryczne. Ich emocje budowane są za pomocą blików i grubych pociągnięć pędzla, które dodatkowo potęgują wymowę prac. W malarstwie Tomasza Kozłowskiego widać pasję i ciekawość życia, a za pomocą doskonałego warsztatu w nienachalny sposób pomaga odbiorcy spojrzeć na świat jego oczami.

Jakub Napieraj

Łodź Fabryczna
akryl, płótno, 80×120 cm

Jakub Napieraj(ur.1991, Łódź) Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Sztuk Wizualnych. Zdobywca stypendium rektora dla najlepszych studentów w roku akademickim 2015/2016.
W 2016 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rysunkowych i Malarskich Działań Intermedialnych prof. Aleksandry Gieragi oraz w Pracowni Intermediów prof. Wiesława Karolaka, uzyskując tytuł magistra sztuki. Realizacja została nagrodzona brązowym medalem w Konkursie na najlepsze prace dyplomowe studentów ASP w Łodzi w roku 2016. Swoją twórczość prezentował na wystawach zbiorowych: „Czwarty Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców; Galeria ASP, Łódź, Muzeum Miasta Łodzi (2017). Wystawa towarzysząca SMOG WEEKEND FESTIWAL, Galeria ASP, Łódź (2017); „Prime Time 2016” najlepsze dyplomy; Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (2017); „Obrazy z Pracowni Obrazu”, Galeria ASP, Łódź (2016); „OBRAZ I RZEŹBA. Studenci studentom”, Galeria Hol, Centrum Promocji Mody i Centrum Nauki i Sztuki ASP w Łodzi (2016); „X Wystawa Dyplomów Licencjackich”, Galeria Promocji Młodych BOK „Rondo”, Łódź (2014).
Techniką w jakiej tworzy jest akryl na płótnie.

Wojciech Piekarski

DoubleTree by Hilton

olej, płótno, 60×80 cm

Wojciech Piekarski (ur.1980, Łask) ukończył Politechnikę Łódzką w 2007 roku na Wydziale Budownictwa, Architektury
i Inżynierii Środowiska. Mieszka nieopodal Pabianic koło Łodzi. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem, tworząc martwe natury, akty, pejzaże i widoki architektury. Maluje także na zamówienia duże sceny sakralne (m.in. obraz do ołtarza głównego w Parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Pabianicach) oraz portrety. W swojej twórczości wzoruje się na dawnych mistrzach, przede wszystkim malarstwie Caravaggia. Od 2007 roku uczestniczy w programie promowania twórczości łódzkich artystów, który został wprowadzony przez dom aukcyjny Rynek Sztuki w 2006 roku. Jego twórczość cieszy się dużym uznaniem amatorów malarstwa realistycznego. W ramach działania Galerii Młodych Talentów zaprezentował swoje malarstwo na dwóch indywidualnych wystawach w 2009 i 2010 roku. Jego twórczość można było również oglądać na wystawach zbiorowych: „Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców” w Galerii ASP i Galerii Bałuckiej w Łodzi, „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, „ELart” w Muzeum Miasta Łodzi, „Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców” w łódzkiej Wytwórni, „Filmowe Inspiracje” w Muzeum Kinematografii w Łodzi, „Elanie – ze zbiorów Rodziny Majdas” w Galerii Urzędu Miasta Łodzi w 2014 roku, „Gorące kasztany” w Galerii Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki Kamienica 56 w Łodzi w 2012 roku oraz na dwóch wystawach Grupy Artystycznej Jasień w Zespole Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem w 2015 i 2016 roku.

Magdalena Połacik

Między wierszami olej, płótno, 60×70 cm

Magdalena Połacik (ur.1980, Częstochowa) ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. J. Malczewskiego
w Częstochowie ze specjalnością ceramika artystyczna. Naukę kontynuowała w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych
im. Władysława Strzemińskiego, gdzie w 2005 roku uzyskała dyplom w Pracowni Technik Drzeworytniczych prof. Andrzeja Bartczaka oraz Pracowni Rysunku prof. Zdzisława Olejniczka. Obecnie mieszka i tworzy w Łodzi. Poza malarstwem zajmowała się pracą przy scenografii, m.in. była współwykonawcą scenografii do oscarowego filmu „Piotruś i Wilk”. W swoim dorobku artystycznym ma cztery wystawy indywidualne. Pierwsza, zatytułowana „Uga-Buga” odbyła się w 2010 roku w Galerii Młodych Talentów domu aukcyjnego Rynek Sztuki i cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, co potwierdziła sprzedaż ponad połowy eksponowanych dzieł. Sukces udało się powtórzyć dwa lata później w Muzeum Kinematografii. Wystawie „Magdalena Połacik. Malarstwo” towarzyszył wówczas katalog zawierający kilkadziesiąt kolorowych reprodukcji. Kolejna wystawa zatytułowana „Magdalena Połacik Malarstwo” miała miejsce w galerii Sklep ze Sztuką w Kielcach w 2017 roku. W maju 2018 roku w Galerii ELart odbyła się wystawa „Hece i harce w dziesięciu aktach”. Od 2002 roku można było również podziwiać prace artystki na wystawach zbiorowych: „Wzdów 2002”, Galeria ASP w Łodzi (2006); „Sacrum w sztuce”, Muzeum Miejskie, Wadowice (2006); „Wystawa Polska-Słowacja-Ukraina”, Galeria Na strychu, Brzozów (2007); „Gorące kasztany”, Galeria Stowarzyszenia Kamienica 56 w Łodzi (2012), „Elanie – ze zbiorów Rodziny Majdas”, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2014); „ELart”, Muzeum Miasta Łodzi (2014); „Pierwszy Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Wytwórnia, Łódź (2014); „Filmowe Inspiracje”, Muzeum Kinematografii w Łodzi (2014); „Kobiety”, Miejski Ośrodek Kultury w Głownie (2015); „Drugi Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców”, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Galeria Urzędu Miasta Łodzi (2015); „Trzeci Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców, Galeria ASP, Galeria Bałucka, Łódź (2016), „Czwarty Niezależny Salon Łódzkich Młodych Twórców” Galeria ASP, Muzeum Miasta Łodzi (2017), „Koma”, Galeria ASP, Łódź (2018).

Paulina Zalewska

EC1 z cyklu „Folk lokalny”

akryl, płótno, 60×80 cm

Paulina Zalewska (ur. 1981, Łódź) jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Edukację zakończyła w 2008 roku dyplomem uzyskanym w pracowni Grafiki Warsztatowej prof. Krzysztofa Wawrzyniaka. Była uczestniczką i stypendystką warsztatów graficznych w Centrum Grafiki Artystycznej Kaus we włoskim Urbino. Nominowano ją do nagrody w XXIV Międzynarodowym Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu w Ostrowie Wielkopolskim w 2011 roku. Finalistka 43. Biennale Malarstwa ,,Bielska Jesień” 2017 w Bielsku-Białej. Jej prace zdobią wnętrza prywatnych kolekcjonerów w Polsce i za granicą.

kalendarz_TOYA2019_490x490_v04_spis_tresci-1