Raporty

Dobre życie to świadome życie

Dobre życie to świadome życie

Ludzie pytali Buddę: Co powinniśmy zrobić, żeby się nie denerwować? Co zrobić, żeby poskromić swoją zachłanność? Jego odpowiedź zawsze była taka sama: Bądźcie świadomi. Wprowadźcie świadomość do Waszego życia.

Samoświadomość to umiejętność, bez której nie istniejemy. To zasada myślenia i rodzaj refleksji, które pozwalają nam odkryć, kim naprawdę jesteśmy, dokąd zmierzamy, co robimy i jakie mamy cele. Świadomość samego siebie, swoich możliwości, potrzeb czy ograniczeń pozwala nam poznać wzorce oraz mechanizmy naszych działań i ich przyczyny. Ta wiedza przekłada się bezpośrednio na naszą motywację oraz chęć do życia. Jeśli chcesz kreować swoją rzeczywistość, jeśli pragniesz życia, które przyniesie Ci satysfakcję oraz poczucie spełnienia, jeśli czujesz, że otaczający Cię świat nie oferuje Ci tego, na co zasługujesz, to oznacza, że najwyższy czas coś zmienić.

Poznaj siebie

Zanim zaczniesz kształtować swój świat, postaraj się odkryć, jakim jesteś człowiekiem. Ważne, abyś zrozumiał swoje pragnienia, potrzeby i tęsknoty. Przyjrzyj się temu, co daje Ci niebywałą radość. Nazwij to, co przynosi obezwładniający Cię smutek. Zastanów się, czy umiesz jasno stawiać granice, czy pilnujesz swojej przestrzeni i dbasz o wewnętrzny spokój. Każdy człowiek jest sumą zalet i wad, mocnych i słabych stron. Każdy z nas nosi w sobie awers i rewers. Nie jesteśmy czarno-biali, jednowymiarowi, zero-jedynkowi. Świadomość swoich jasnych przestrzeni i mrocznych zakamarków pozwala na akceptację siebie za swoją niepowtarzalność i wyjątkowość. Daje zgodę na to, kim jesteś i przyzwolenie na to, kim chcesz się stać. Świadomość słabych stron zostawia Ci przestrzeń do działania, daje możliwość zmian, pozostawia wybór. Analiza swojej osobowości to również odkrywanie potencjału, który niewątpliwie drzemie w każdym z nas.

Przyjrzyj się swoim wartościom

Kolejnym ważnym aspektem, któremu warto poświęcić trochę czasu, są wartości. Często słyszymy ludzi, którzy bez chwili wahania odpowiadają, że ich nadrzędną wartością w życiu jest rodzina. Ta jakże często wymieniana wartość w zasmucająco dużej ilości przypadków okazuje się jedynie wartością deklarowaną, a nie realizowaną. A zatem przyjrzyj się dobrze swoim wartościom. Nazwij je, uszereguj, a następnie zastanów się, w jakim stopniu je realizujesz. Co mogłabyś jeszcze zrobić? Jak lepiej możesz realizować kluczowe dla ciebie wartości? Warto pamiętać, że każda emocjonalna reakcja to informacja zwrotna. To pewien sygnał, odklejony plasterek, którym wcześniej zakleiliśmy jakąś ranę. Przyjrzyj się swoim emocjom. Zaobserwuj, które z nich najczęściej się pojawiają. Złość? Zazdrość? Osamotnienie? Gniew? Każda emocja jest pewnego rodzaju wskazówką, drogowskazem. Emocje najczęściej pojawiają się, kiedy ktoś przekracza Twoje granice lub narusza Twoje wartości. Czasami reagujesz w ten sposób, gdy sytuacja nie przebiega po Twojej myśli lub gdy ludzie zachowują się inaczej, niż tego oczekujesz. Obserwuj, jak reagujesz i na co reagujesz. O czym to świadczy? O czym Cię zawiadamia? Przed czym ostrzega? Do jakiego działania Cię nawołuje? Jaki wniosek możesz wyciągnąć ze swoich emocji?

Wyciągnij wnioski z relacji

Często mówi się, że ludzie, którymi się otaczamy, są lustrem nas samych. Cudownie eksponują nasze zalety i bezlitośnie obnażają słabości. „Pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem Ci, kim jesteś”. Warto przyjrzeć się relacjom, które tworzymy. Warto zastanowić się jakich ludzi przyciągamy, a jakich za wszelką cenę unikamy. Z kim nam po drodze, a komu nigdy nie będzie dane zbliżyć się do naszego świata. Dogłębna analiza relacji, które tworzysz to jeden z kluczowych aspektów świadomości. Poświęć mu zatem słuszną ilość czasu, przeanalizuj i wyciągnij wnioski.

Kasia Malinowska
Certyfikowany coach, trener. Specjalistka w zakresie budowania pewności siebie. Twórczyni projektu Kobiety! Czas na kawę. Prowadzi warsztaty i szkolenia w języku polskim oraz angielskim. facebook.com/malinowskacoaching k.malinowska@inspiration.edu.pl