Miejsca

Czy wiesz, że w Łódzkiem…

Czy wiesz, że w Łódzkiem…

Zmiany, które zachodzą w Łódzkiem każdego dnia, zawdzięczamy pomysłowości mieszkańców, wizji przedsiębiorców, chęci rozwoju i niesienia pomocy. Transport, turystyka, biznes i nauka, ochrona zdrowia i środowiska, edukacja, praca, budownictwo… Praktycznie wszystkie dziedziny w naszym regionie rozwijają się dzięki dotacjom z Regionalnego Programu Operacyjnego, nad którym czuwa Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

W województwie łódzkim dotacje unijne są stale wykorzystywane i wciąż czekają na wykorzystywanie! Zmiany, które dzięki nim zachodzą czasem przyjmują formę spektakularnego budynku, a czasem przejawiają się w nowych ławkach w parku. Korzystając z darmowych badań profilaktycznych czy kupując innowacyjne produkty, nie zdajemy sobie nawet sprawy, że możemy to robić dzięki chęci mieszkańców regionu wspartej dotacjami z Regionalnego Programu Operacyjnego. W Łódzkiem nie brakuje pomysłów, śmiałych wizji, chęci pomocy innym. Mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje, fundacje, jednostki samorządowe, naukowcy – wszyscy mogą korzystać z dotacji, wszyscy odczuwają pozytywne zmiany, które dzięki nim zachodzą.

W hektarach i kilometrach

A sukcesy można przedstawiać na różne sposoby. My postanowiliśmy wykorzystać do tego liczby. Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić 150 pełnowymiarowych boisk do piłki nożnej? Zajmują one 100 hektarów – tereny, o takiej właśnie powierzchni objęte zostaną rewitalizacją. Rewitalizacja z funduszami pozwala nam cieszyć oczy i być dumnym, że symbole naszej przeszłości wciąż są piękne i funkcjonalne. Ponad 60 hektarów, czyli około 85 boisk, zajmą tereny, które przygotowywane są pod inwestycje. Mają służyć pobudzeniu gospodarki regionu i zachęcać inwestorów. To również obszary, na których powstają osiedla mieszkaniowe i obiekty usług publicznych. Równie imponująco prezentują się inwestycje, które możemy przedstawić w kilometrach.

Często pokonujecie odcinek autostrady pomiędzy Łodzią a Warszawą? Jeśli tak, to zapewne wiecie, że ma on nieco ponad 120 kilometrów długości. Tyle właśnie kilometrów dróg zostało przebudowanych w Łódzkiem ze środków unijnych. Codziennie dojeżdżamy nimi do pracy, szkoły, domu. Mają równą nawierzchnię, na poboczach chodniki i ścieżki rowerowe. Jeszcze więcej – 159 kilometrów mają nowo utworzone szlaki turystyczne. Będziemy mieli gdzie wybrać się na spacer, gdzie spędzić weekend ze znajomymi i rodziną. Regionalne perełki turystyczne zyskują nowe życie, a trasy pomiędzy nimi wiją się pośród piękna przyrody. To nie bajka, wystarczy zaplanować małą wyprawę i po prostu wyjść z domu.

W sztukach i osobach

A skoro o drogach mowa, to warto wspomnieć, że 116 nowych pojazdów zacznie przewozić mieszkańców w publicznym transporcie. Dzięki środkom unijnym komunikacja miejska w regionie zyskuje nowy tabor: wygodny, czysty, sprawny. Gdyby autobusy ustawić jeden za drugim, zajęłyby pas ruchu o długości 2 kilometrów. Także budynki w całym województwie zyskują nowe oblicze, ponad 470 przejdzie gruntowną termomodernizację. To sporej wielkości osiedle. Jednak do statystyki wliczają się też wieżowce, a w tych mieszkają setki rodzin! Nie możemy zapomnieć o inwestycjach w ekologię.

Ponad 85 kilometrów nowych linii sanitarnych zostanie doprowadzonych do mieszkańców województwa. Rury znajdują się pod ziemią, ale gdyby ułożyć je pionowo to… sięgnęłyby jonosfery! Nieco dalej sięgnęłoby ustawionych w ten sam sposób 1200 jednostek wytwarzania energii elektrycznej służących mieszkańcom regionu. Nasza zielona energia powstaje głównie z biomasy i wiatru. I nie zapominajmy o korzyściach jakie odnoszą uczniowie, bezrobotni, przedsiębiorcy, rodzice. Ponad 6300 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego skorzystało z szansy, jaką dają staże i praktyki! W edukacji teoria jest równie ważna, co prawdziwe doświadczenie. W trakcie praktyk pracodawcy mogą zauważyć najzdolniejszych i zaproponować im etat po ukończeniu nauki.

Dodatkowo ponad 140 placówek zyskało nowy sprzęt. Wyposażenie pracowni, warsztatów oraz materiały dydaktyczne pomagają przyszłym fachowcom w zdobywaniu zawodowych szlifów. Praktyka czyni mistrza, a warunki nauki w dużej mierze przekładają się na późniejszy sukces w wybranej branży. Programami wsparcia realizowanymi ze środków Funduszy Europejskich objętych zostało również ponad 14700 bezrobotnych.

W tym 1443 chętnych do pracy, będzie mogło zrealizować swój pomysł na biznes, dzięki bezzwrotnym środkom na podjęcie działalności. A ponad 1300 rodzicom ułatwiono powrót na rynek pracy. To poprawa jakości życia około 700 rodzin z całego regionu. Dotacje pomagają także zacieśniać współpracę przedsiębiorstw ze światem nauki. Razem opracowują innowacje, tworzą nowe produkty i zdobywają pozycję na rynku. To również środki na sprzęt, wyposażenie laboratoriów i centrów badawczych w siedzibach firm z województwa. Jak widać Łódzkie dzięki unijnemu wsparciu zmienia się każdego dnia.