Architektura

Centrum Łodzi znów przyciąga

Centrum Łodzi znów przyciąga

Demografowie ostrzegają: polskie miasta, z Łodzią w ścisłej czołówce, wyludniają się w zastraszającym tempie. Jeśli panujący obecnie trend się utrzyma,wiele wskazuje na to, że już w perspektywie dwóch pokoleń liczba mieszkańców Łodzi spadnie poniżej pół miliona. Wyludnienie najwyraźniej widać w centrach miast.

Skąd takie zjawisko? Przyczyn jest wiele. Na ich czele należy wymienić emigrację zarobkową: w poszukiwaniu pracy łodzianie, zwłaszcza ci młodzi, opuszczają rodzinne strony, wyruszając czasem za granicę, a czasem po prostu do innego miasta. Równolegle zachodzi zjawisko suburbanizacji, czyli przenoszenia się mieszkańców śródmiejskich dzielnic na obrzeża i przedmieścia: czasem w poszukiwaniu wytchnienia od miejskiego życia, czasem z tęsknoty za przestrzenią i bliskością zieleni, a czasem po prostu z braku odpowiednio atrakcyjnych ofert mieszkaniowych w centrum i przylegających do niego dzielnicach.

Tak było przez długi czas – ale w ostatnich latach coś wyraźnie drgnęło. Spośród przyczyn drgnięcia warto wymienić zwłaszcza zakończenie budowy skrzyżowania autostrad A1 i A2, jednego z największych węzłów komunikacyjnych w Polsce.

Tendencje odwracają się?

Sprawiło ono, że znacznie wzrosła atrakcyjność miasta w oczach zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Ponadto władze miasta wzmogły wysiłki ukierunkowane na rewitalizację centrum Łodzi i zmianę wizerunku Śródmieścia. Pełną parą ruszył program „Mia100 kamienic”, w ramach którego systematycznie przeprowadzane były remonty kamienic w centrum, co korzystnie wpłynęło na poziom estetyki łódzkiego Śródmieścia. To ważne, bo kamienice są jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych elementów łódzkiej architektury. Słowem: w ostatnich latach nie tylko miasto stało się bardziej dostępne, ale też jego wizytówka zaczęła być naprawdę reprezentacyjna.

DCIM100MEDIADJI_0141.JPG
DCIM100MEDIADJI_0050.JPG
Nowe życie centrum Łodzi

Nie trzeba było dużo czasu, by w nabierającym rumieńców, coraz bardziej atrakcyjnym centrum zaczęły powstawać różnego rodzaju inwestycje komercyjne i biznesowe, a także nowe ośrodki kultury i rozrywki. Na specjalną wzmiankę zasługuje tutaj – otwarte w 2011 r. na terenie dawnej przędzalni – centrum OFF Piotrkowska, zgrabnie łączące działalność komercyjną i artystyczną. Szybko stało się ono jednym z ulubionych miejsc, w których mieszkańcy Łodzi spędzają swój wolny czas. Rozważając zagadnienie rozwoju centrum Łodzi, nie można pominąć nowych inwestycji mieszkaniowych, które naturalnie zaczęły pojawiać się na tym obszarze. Spośród nich na szczególną uwagę zasługuje Diasfera Łódzka, jeden z najnowszych projektów mieszkaniowych w tej części miasta.

Diasfera Łódzka: zamieszkaj w sercu Łodzi

Zakończenie budowy Diasfery przewidywane jest na drugą połowę 2020 roku, ale już można przypuszczać, że inwestycja odmieni ten fragment centrum Łodzi. Zlokalizowana przy planowanej, jeszcze nie nazwanej, drodze miejskiej łączącej ulicę Targową z Kilińskiego, na przedłużeniu ulicy Orlej, Diasfera może pochwalić się pierwszorzędnym sąsiedztwem. W jej bezpośrednim pobliżu znajdują się nastrojowe parki Źródliska wraz z palmiarnią, Galeria Łódzka, wydziały Szkoły Filmowej, wspomniane już centrum OFF Piotrkowska oraz Muzeum Kinematografii. Diasfera położona jest też na obszarze historycznego układu urbanistycznego Nowa Dzielnica, gdzie znajduje się także historyczny kompleks fabryk Księży Młyn, uważany za jeden z najważniejszych przemysłowych zabytków Łodzi.

To niedopuszczalne, by budynek, który znajdzie się w tak stylowej lokalizacji – na przecięciu łódzkiej tradycji i nowoczesności – okazał się architektonicznym rozczarowaniem. Na szczęście nie ma o tym mowy. Projekt fasady, stworzony wspólnie przez pracownie MODO architecture, STAAM ARCHITEKT Marcin Sztajerowski oraz ZOKO ARCHITEKCI, nawiązuje swoim kształtem do klasycznych łódzkich kamienic, jednocześnie zachowując nowoczesny styl. Wnętrze budynku, który powstanie w ramach I etapu inwestycji, będzie kryło 184 komfortowe mieszkania o powierzchni od 25 do 81 m2, parking podziemny na ponad 80 miejsc, rowerownie i lokatorskie komórki.

Ciekawe otoczenie, piękna elewacja, wnętrze wyposażone zgodnie z obowiązującymi standardami: wszystko to sprawia, że Diasfera jest jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji na łódzkim rynku nieruchomości. Wierzymy, że Diasfera reprezentuje to, co najlepsze w kierunku, w którym obecnie rozwija się Łódź: nowoczesność, świeżość i młodość, a zarazem pamięć o tradycji i dobrych wzorach z przeszłości. Czy to wystarczy, aby przyczynić się do rozkwitu centrum? Jesteśmy dobrej myśli.

Zapraszamy do Biura Sprzedaży w Łodzi, przy ul. Kilińskiego 138 (naprzeciwko hotelu Ambasador)
poniedziałek – piątek 9.00 – 17.00
sobota 9.00 – 13.00
tel: +48 605 505 995
diasfera@dudadevelopment.pl
www.diasfera.pl