Zdrowie

Alergia bez tajemnic, z pomocą przychodzi ALEX

Alergia bez tajemnic, z pomocą przychodzi ALEX

Jaki jest związek między jabłkiem i brzozą? Co ma wspólnego roztocze kurzu domowego z krewetkami? Choć początkowo trudno zauważyć jakikolwiek związek między nimi, może okazać się, że są alergenami, które mogą wywołać reakcję krzyżową. Na szczęście do dyspozycji mamy nowoczesną diagnostykę sieci ALAB laboratoria, która precyzyjnie określa, co nas uczula.

Pomimo dostępności coraz doskonalszych badań w kierunku alergii IgE zależnej, ustalenie właściwej cząstki uczulającej jest bardzo trudne. Z pomocą przychodzi diagnostyka molekularna i ALEX Panel 282.

Precyzyjna diagnostyka alergii

Testy tradycyjne ograniczają się jedynie do potwierdzenia lub wykluczenia alergii na dany alergen. Diagnostyka molekularna rozróżnia faktyczne uczulenie od symptomów wywołanych reakcją krzyżową. Pozwala przewidzieć ryzyko wystąpienia reakcji miejscowych, czy ogólnoustrojowych, w tym anafilaksji. Ponadto, ma swój szczególny udział w klasyfikacji pacjentów do swoistej immunoterapii alergenowej. Testy molekularne są szczególnie polecane pacjentom uczulonym na wiele alergenów z możliwością współistnienia reakcji krzyżowych. O reakcji krzyżowej mówimy wówczas, gdy osoba z alergią na pyłek brzozy, wiosną w trakcie intensywnego pylenia, doznaje reakcji alergicznej po zjedzeniu jabłka. Jesienią, poza sezonem pylenia brzozy, to samo jabłko może być już dobrze tolerowane.

Dlaczego panel ALEX?

ALEX Panel 282 pozwala precyzyjnie ustalić właściwą cząstkę uczulającą. Dlaczego? Ponieważ posiada najszerszy zakres testu aż 282 składowych – 156 ekstraktów alergenowych i 126 molekuł. Jednoczesne oznaczenie ekstraktów alergenowych wraz z molekułami zwiększa dokładność diagnostyczną i kompleksowość testu. W odróżnieniu od pozostałych testów molekularnych, w ALEX-ie mamy pomiar ilościowy swoistych przeciwciał IgE. Cechą szczególną testu ALEX jest zastosowanie blokera CCD. CCD są to cukrowe łańcuchy reagujące krzyżowo, obecne w alergenach pochodzenia roślinnego czy jadach owadów. Bloker CCD ograniczając wyniki fałszywie dodatnie, zwiększa specyficzność (czyli trafność) testu.

Gdzie można wykonać test?

Panel ALEX można wykonać we wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria. Do wyboru są dwa warianty — ALEX z interpretacją i bez. Za interpretację odpowiada lekarz, alergolog specjalizujący się w diagnostyce molekularnej alergii. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy być na czczo i unikać posiłków wysokotłuszczowych. Nie trzeba odstawiać leków przeciwhistaminowych czy sterydowych.

Zapraszamy do naszych punktów pobrań i po więcej informacji o badaniu na stronę www.alablaboratoria.pl/ALEX

www.alablaboratoria.pl
tel. 665 787 341

ALEX Panel 282 będzie pomocny w:
  • określeniu indywidualnego profilu uczulenia pacjenta, m.in. poprzez wykluczenie reakcji krzyżowych;
  • określeniu prawdopodobieństwa nabycia tolerancji na mleko i białko jaja (jest to pomocne zwłaszcza u dzieci, które mogą „wyrosnąć” z alergii na te pokarmy);
  • określeniu wskazówek dietetycznych dla pacjenta;
  • przewidzeniu ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji ogólnoustrojowych u danego pacjenta; l odczulaniu — przyczynia się do efektywności terapii.