Polecamy

5 miliardów złotych inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

5 miliardów złotych inwestycji w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

82 wydane zezwolenia i decyzje o wsparciu firm, prawie 5 miliardów złotych zainwestowanych w strefie i tytuł czwartej najlepszej strefy na świecie – to najważniejsze liczby pokazujące jak wiele wydarzyło się w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej przez ostatnie trzy lata.

– Szczególnie jesteśmy dumni z tego, że zostaliśmy uznani za czwartą najlepszą strefę ekonomiczną na świecie – mówił Marek Michalik, prezes ŁSSE, podczas spotkania z dziennikarzami. – Nie mam też wątpliwości, że tytuł „Łodzianina Roku 2018” został mi przyznany za naszą wspólną działalność i za sukcesy jakie strefa odnosi.

Startup Spark

Ostatnie trzy lata łódzkiej strefy to wiele nowych projektów. Szczególnie doceniany jest program Startup Spark, który łączy młodych ludzi i ich biznesy, z dojrzałymi firmami – markami znanymi na całym świecie. Właśnie dzięki niemu startupy przygotowują we współpracy z dużymi firmami rozwiązania techniczne i produkty, które później są wdrażane na rynku.

W I edycji w 2017 roku wzięło udział 27 startupów, 7 partnerów biznesowych, a kwota wsparcia wyniosła 6 milionów złotych. – Robimy już drugą edycję. Zdecydowanie większy projekt. W Startup Spark 2.0 mamy 66 firm i 12 partnerów biznesowych, w tym część z Łodzi i regionu. Są to firmy, które wyrosły na globalne marki. Zostają z nami też międzynarodowe korporacje, które bardzo cenią sobie tę współpracę – podkreslała wiceprezes zarządu ŁSSE Agnieszka Sygitowicz. – W drugiej edycji na rozwój małych firm i tworzenie innowacji zostanie przeznaczonych prawie 16 milionów złotych.

Technikum Automatyki i Robotyki

Ważnym projektem, realizowanym obecnie w ŁSSE jest Technikum Automatyki i Robotyki, które zainauguruje swoją działalność 1 września br. W nowej szkole naukę podejmie 48 uczniów. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Uczniowie będą mogli korzystać z wiedzy naukowców z Politechniki Łódzkiej i z doświadczenia firm działających w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W czasie nauki będą mieli możliwość odbyć w nich staże i praktyki. Skorzystają również z zaplecza technicznego Politechniki Łódzkiej. – To jest szkoła techniczna, branżowa jakiej jeszcze w Polsce nie ma. Stworzona z naszymi inwestorami. To jest szansa na prawdziwy system kształcenia dualnego – tłumaczy Marek Michalik.

Warto podkreślić, że szkoła będzie prowadzona we współpracy z takimi firmami jak: Miele, Tubądzin, Delia Cosmetics.

Hala produkcyjno-magazynowa

Innym projektem zrealizowanym w ostatnim czasie jest hala produkcyjno-magazynowa przy ulicy Stokowskiej. Jest to miejsce stworzone przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną dla przedsiębiorców, którzy mają dodyspozycji ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni z całym zapleczem, pozwalającym na prowadzenie działalności. Cała inwestycja kosztowała 20 milionów złotych. – Wynajęliśmy już połowę naszego parku przy ul. Stokowskiej. Liczymy na to, że zapełni się do końca roku – mówi wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz.

Strefa RozwoYou

Warto też wspomnieć o projekcie Strefa RozwoYou, realizowanym w takiej formule właściwie tylko przez łódzką strefę ekonomiczną. Polega na dofinansowaniu szkoleń, warsztatów czy studiów podyplomowych dla pracowników i małych, średnich przedsiębiorców.

– Udało nam się nawiązać współpracę z ponad tysiącem firm, które do tej pory nie były aktywne w strefie. Firmy skorzystały z tego projektu i wiele z nich złożyło wniosek o wsparcie kolejnych działań. To jest coś, co nas szczególnie cieszy, ponieważ pokazujemy, że jesteśmy miejscem, które buduje i wspiera przedsiębiorczość w całym regionie łódzkim – wyjaśnia prezes Marek Michalik.

W spotkaniu uczestniczył także Jakub Pietkiewicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej ŁSSE, który podkreślił, że trzy ostatnie lata działalności strefy, to duży sukces zarządu ale także partnerów ze wszystkich rządowych resortów odpowiedzialnych za wsparcie przedsiębiorczości.

***

W konferencji wzięli udział prezes zarządu ŁSSE Marek Michalik, wiceprezes zarządu ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Jakub Pietkiewicz oraz pracownicy ŁSSE: Katarzyna Haase i Przemysław Piotrowski, którzy opowiedzieli o książce “Szalone Miasto. Niezwykły reportaż z Łodzi 1884 – 1918” Jacka Kusińskiego. Książka powstała dzięki wsparciu Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To zbiór miejskich reportaży prasowych z łódzkich gazet opowiadających historię miasta i jego mieszkańców.